44. Atgādne Veģetāriešiem un Dzīvās Pārtikas Ēdājiem
Tātad tikai 4 punkti, kas jums jāzina, lai ievērotu veģetāro diētu un būtu laba veselība.
Es cienu visus ēšanas veidus!
Neskatoties uz to, ka es mīlu gaļu un zivis, es saprotu cilvēkus un viņu motīvus, kad viņi atsakās no dzīvnieku izcelsmes produktiem vai pāriet uz neapstrādātu uzturu, veģetārismu vai kļūst par vegānu.
Es ilgu laiku konsultēju cilvēkus, un esmu saskārusies ar veģetārā ēšanas stila sarežģījumiem. Bet es sastopos arī ar sarežģījumiem cilvēkiem, kuri lieto jauktu diētu.
Tātad, pieņemsim, 4 punkti, kurus var un vajadzētu ievērot.
Tātad, pieņemsim, 4 punkti, kurus var un vajadzētu ievērot.
1. Anēmija
Lielākā daļa cilvēku atsakās no veģetārisma šī iemesla dēļ.
Dzelzs no augu valsts produktiem uzsūcas mazāk, tā ir jonu un tai nepieciešama C vitamīna klātbūtne. Tā uzsūkšanos neļauj:
- fitāti labībā un pākšaugos,
- kalcijs piena produktos,
- polifenoli dārzeņos un dzērienos (tanīni tējā un vīnā)
Dzelzs dzīvnieku izcelsmes produktos ir hēms, tā uzsūkšanai nav nepieciešams C vitamīns un gandrīz pilnībā uzsūcas. Visa dzelzs cilvēka organismā galvenokārt ir hēms – hemoglobīns, mioglobīns u.c.
Dzelzs ikdienas patēriņš
- Bērni – 4-18 mg dienā
- Vīriešiem – 10 mg dienā
- Sievietēm – 18 mg dienā
- Grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā – 33 mg dienā
Kontrolējiet hemoglobīna un feritīna līmeni. Feritīns – dzelzs depo organismā. Ja nekritīs feritīns – nekritīs arī hemoglobīns.
2 .Vitamīns B12
Sastopams tikai dzīvnieku izcelsmes produktos. B12 vitamīnu var sintezēt normāla zarnu mikroflora, bet tas notiek resnajā zarnā, kas nespēj uzsūkt B12 vitamīnu, pietiekami lielu molekulu ar molāro masu 1355 g/mol. Tāpēc to vajadzētu iegūt no ēdiena, izmantojot vitamīnu piedevas, kas satur B12. Dienas norma atbilst 2,4 μg pieaugušam cilvēkam, augšējā robeža vēl nav noteikta. Organisma patēriņš atbilst 2–5 μg dienā, kas var pārsniegt noteikto dienas normu. Viens no pētījumiem parāda, ka 6 μg dienā ir pietiekami, lai uzturētu normālu B12 līmeni asins plazmā
NSP Superkomplekss – B12 , 6 μg tabletē, dzelzs 7,5 mg
B-komplekss – B12 24 μg tabletē, dzelzs nav. B12 vitamīna līmenis samazinās proporcionāli veģetārisma stāžam. Kontrolējiet to! Veģetārismā ir svarīgi sekot līdzi B12 vitamīna līmenim asinīs, neļaujot tam krist zem normas. Ir zināms, ka ekstremāli zemas B12 vitamīna devas 2 gadu laikā var izraisīt neatgriezeniskas izmaiņas smadzeņu darbībā (stāsts par Levu Tolstoju, pēdējie dzīves gadi). Kad B12 vitamīna līmenis krītas zem normas, šūnās sāk uzkrāties metabolisma blakusprodukti: homocisteīns un metilmalonā skābe. Šo toksisko vielu pārmērīga uzkrāšanās organismā paaugstina insultu risku un izraisa normāla metabolismā, megaloblastiskās anēmijas un nervu šķiedru demielinizācijas traucējumus. Nervu sistēmas bojājumus, izpausme kā funikulārs mieloze, attīstoties jutīguma traucējumiem [tirpšana, siltuma sajūta] un pakāpeniski izplatoties no pirkstiem uz ķermeni, un pēc tam pievienojoties kustību traucējumiem [vājums kāju un roku muskuļos, urīna un fekāliju nesaturēšana, apātija, depresija, psihozes]. Uzmanieties no megaloblastiskās anēmijas (lieli eritrocīti kopējā asins analīzē) un kontrolējiet homocisteīna līmeni asinīs – sāk augt – tas ir jūsu uztura stila komplikācija.
3. Omega 3 Taukskābes
.1 Nepieciešamība lietot dzīvnieku izcelsmes Omega-3
Omega-3 polinepiesātinātās taukskābes (PNTT) ir būtiskas taukskābes, kas nozīmē, ka tās ir jāuzņem ar uzturu, jo organisms tās nevar sintezēt. Omega-3 augu izcelsmes – alfa-linolēnskābe (ALA) ir bagātīgi atrodama linsēklu eļļā, rapšu eļļā un kaņepju eļļā. Tomēr galvenā labuma un bioloģiskā loma ir dokozagexaenskābei (DHA) un eikozapentaenskābei (EPA). Tieši šīs skābes ir pretiekaisuma prostaglandīnu, leikotriēnu un tromboksanu priekšgājēji un atrodas dzīvnieku izcelsmes produktos – zivju eļļā.
Spēja sintezēt ir nedaudz lielāka sievietēm un nedaudz mazāka vīriešiem, turklāt šī spēja ir ļoti mainīga (ALA → EPA 0,2-21%, ALA → DHA 0-9%). Tas ir, mums arī galvenokārt ir jāēd EPA un DHA, lai tie būtu mūsu organismā. Tā kā tos var sintezēt no augu alfa-linolēnskābes (ALA), taču, kā redzat, šīs sintēzes efektivitāte ir ļoti zema – maksimums 9-21%. Tāpēc es lūdzu VISIEM veģetāriešiem piekāpties vienu nelielu piekāpšanos – lietot dzīvnieku izcelsmes DHA un EPA uztura bagātinātāju veidā. Pietiek ar 1 gramu augstas kvalitātes, neesterificētas omega
- ALA Neefektīvā Pārveidošanās Ir divas problēmas, kas apgrūtina vērtīgo PNTT iegūšanu:Neefektīva vērtīgo skābju sintēze no alfa-linolēnskābes (ALA). NSP Omega-3 – 1 kapsula 3 reizes dienā ar ēdienu.
- Augsta konkurence par fermentiem
Diemžēl omega 6 PUFA ir pro-iekaisuma prostaglandīnu, leikotriēnu un tromboksānu prekursori. Vienkārši sakot, omega 6 no augu eļļām, kas ir bagātas jebkura veģetārietis uzturā, veicina iekaisumu, alerģiju, autoimūnu iekaisumu un audzēju augšanu. - Sintēzes spēja ir nedaudz lielāka sievietēm un mazāka vīriešiem, turklāt šī spēja ir ļoti mainīga (ALA → EPA 0,2-21%, ALA → DHA 0-9%). Tas nozīmē, ka EPA un DHA mums galvenokārt arī ir jāuzņem ar uzturu, lai tie nonāktu mūsu organismā. Efektivitāte, ar kādu ALA pārvēršas EPA un DHA, ir ļoti zema – maksimums 9-21%. Tāpēc es lūdzu VISUS veģetāriešus veikt vienu nelielu kompromisu – lietot dzīvnieku izcelsmes DHA un EPA kā uztura bagātinātāju. Pietiek ar 1 gramu augstas kvalitātes, ne pāresterificētas Omega-3.
2. Augsta Konkurence par Fermentiem
2.1 Omega-6 Taukskābju Problēma
Diemžēl omega-6 polinepiesātinātās taukskābes (PNTT) ir iekaisuma procesu, piemēram, prostaglandīnu, leikotriēnu un tromboksanu priekšgājēji. Vienkārši sakot, omega-6 taukskābes no augu eļļām, kas ir bagātas jebkura veģetārieša uzturā, veicina iekaisumu, alerģijas, autoimūno iekaisumu un audzēju augšanu.
2.2 Fermentu Konkurence starp Omega-6 un Omega-3
Problēma ir tā, ka omega-6 metabolisms līdz iekaisuma veicinātājiem un omega-3 metabolisms līdz pretiekaisuma aģentiem prasa vienus un tos pašus fermentus. Omega-6 PNTT var “aizņemties” no Omega-3 nepieciešamos fermentus bioķīmiskām transformācijām, klātbūtnē Omega-6 un tādējādi jau tā nabadzīgais EPA un DHA sintēze no ALA samazinās vairākas reizes, un to var vienkārši ignorēt kopējā ainā.
Vai ir iespējams to pārbaudīt? Var. Nosakiet savu omega3 indeksu un uzraugiet tā dinamiku.
Atsauces vērtības
<4% – augsts sirds un asinsvadu slimību risks;
4,1 – 7,9% – vidējais risks;
8% – zems risks.
4. Organiskais sērs MSM.
Kāpēc ir nepieciešams izmantot papildu organiskā sēra avotu? Es redzu noteiktu skaitu “veiksmīgu” veģetāriešu. Tie ir cilvēki ar augstu veselības līmeni, apmierināti ar sevi, savu ķermeni un savu dzīvesveidu. Bet viņi visi uzdod vienu jautājumu: āda kļūst plānāka, ko man darīt?
Kolagēns ir vadošais saistaudu proteīns – āda, saites, skrimšļi, fascijas, visu iekšējo orgānu saista ietvars.
Katra sestā kolagēna aminoskābe ir sēru saturoša. Lai savāktu tik daudz sēru saturošu aminoskābju,
jums tie jāņem no pārtikas. Vai… nodrošināt papildu organiskā sēra avotu un, ja nepieciešams, organisms pats sintezē neaizvietojamās sēru saturošās aminoskābes. Sēra dienas deva ir no 1 līdz 6 gramiem dienā. Tas ir daudz.
Šeit ir galvenie pārtikas produkti, kas satur maksimālo sēra daudzumu.
Tie noteikti nav veģetārie produkti.
Organiskais sērs ir svarīgs aknu darbībai, toksīnu izvadīšanai, kā arī hemoglobīna, kolagēna un insulīna ražošanai. Un tas ir vienkārši skaistuma minerāls.
MSM-Metilsulfonilmetāns (90 tabl.) NSP 2 tabletes 2 reizes atrisina problēmu.
Kopumā, lai nepalaistu garām ēšanas stila sarežģījumus, jums jāuzrauga šādi rādītāji:
1 KOPĒJĀ ASINS ANALĪZE (OAK) Dzelzs Deficīta vai Megaloblastiskās Anēmijas Noteikšanai
- CBC dzelzs deficīta vai megaloblastiskās anēmijas gadījumā
- Asins homocisteīns
- V12. līmenis
- Feritīns
- Omega 3 saturs eritrocītu membrānā
Apzinīga veģetārieša plauksta:
- Super Complex (60 tabl.) NSP vaiVitamin B Complex (120 kaps.) 1 tablete 2 reizes kopā ar ēdienu, lai novērstu dzelzs, B vitamīnu un citu minerālvielu un vitamīnu deficītu
- Super Omega 3 EPA (60 kaps.) NSP 2 kapsulas 2 reizes ēšanas laikā
- MSM (organiskais sērs)MSM-Metilsulfonilmetāns (90 tabl.) 2 tabletes 2 reizes ēšanas laikā